Stomatologická protetika

dentálna hygienička
dentálna hygienička
dentálna hygienička

Stomatologická protetika

Protetika

Zubná FIXNÁ protetika má za úlohu nahradiť chýbajúci zub alebo zuby a to nielen z estetického ale aj z funkčného hľadiska. Zubné KORUNKY sú dnes veľmi známe náhrady zubov. Korunky nenahrádzajú celý zub , ale len jeho viditeľnú časť/korunka zuba. Aby sme ju mohli použiť je dôležité, aby boli zachované aspoň zubné korene. Môžu taktiež nahradiť chýbajúci zub, v tom prípade hovoríme o MOSTÍKU, kedy použijeme vedľajšie zuby ako piliere. Kedy je vhodné použiť zubnú korunku?

1. Pri rozsiahlych kazoch a poškodení zuba, kedy by výplň mohla byť rizikom

2. Pri endodonticky ošetrených zuboch - zuby sú oslabené a sú náchylnejšie na lámavosť a poškodenie

3. Z estetického hľadiska - chýbajúci zub v zuboradí , trhliny alebo deformované zuby

Najčastejšie používané sú KERAMICKÉ, ktoré poznáte ako Zirkónové korunky - tento materiál je veľmi podobný farbe a textúre prirodzených zubov.

KOVOKERAMICKÉ - vnútro korunky je z kovu a povrchová úprava z keramiky, doporučované hlavne pre funkčnosť.

  • Inlay, onlay - veľmi šetrná a minimálne invazívna metóda, zachováva sa maximálne množstvo zubných tkanív pričom sa nahradí iba toľko, koľko je nevyhnutné.
  • Korunky / Zirkon, E-Max, Kovokeramika/ - sú doporučené v prípade veľkej straty zubných tkanív, kedy zhotovenie kompozitnej výplne, inlaye alebo onlaye nie je možné. 
  • Zubné mostíky - pokiaľ je potreba nahradiť jeden či viac zubov, jednou z možností je mostík. Po obrúsení okolitých zubov sa zhotoví náhrada ,ktorá prekrýva korunkami obrúsené zuby a nahradí zub chýbajúci.

 

SNÍMATELNÉ  NÁHRADY

Snímateľné zubné náhrady sú ZUBNÉ PROTÉZY , ktoré sú zakotvené na podnebnom lôžku. Nahrádzajú celý chrup alebo len čiastočný. Známe sú ako Celková zubná náhrada alebo Čiastočná zubná náhrada , ktorá nahrádza len chýbajúce zuby. Používa sa pri nich najčastejšie liata živica, ale v dnešnej dobe už je v popredí Flexi materiál.

 

FLEXI ZUBNÁ NÁHRADA

1. Je vyrobená  z pružných termoplastických materiálov /napr.VivaFlex,Deflex,Flexite-záleží od laboranta aké materiály používa/a nemajú žiadne kovové spony. Celá náhrada je vyrobená z pružnej živice, tak pekne splýva s ďasnami a je veľmi prirodzená. Spony bývajú umiestnené  pri krčkoch, a preto sú v ústach menej viditeľné a neošúchavajú sklovinu zubov.

2.Oproti živicovej protéze je omnoho ľahšia, môže byť tenšia, a tým pádom neprekáža v ústach.

3.Je vhodnou alternatívou pre pacienta aj pri náhrade jedného zuba, pokiaľ nechcete implantát alebo mostík.

 

 

 

 

AORALSCAN SHINING 3D

dentálna hygienička

U nás sú klasické odtlačkové lyžice s odtlačkovou hmotou už minulosťou. Skenovanie zubov je príjemnejšie a lekár jednoducho pomocou malej hlavice skeneru presnými pohybmi prechádza zuby. V reálnom čase vidí 3D obrázok vašich zubov v počítači. Skener používame najmä pri výrobe protetických prác (fazety, korunky, mostíky a implantátové korunky). Digitálne odtlačky -sken je hneď po ukončení odoslaný vybranému laboratóriu.